Vintage Mobilya Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi ve kaliteli bir mobilyayı ucuza almak denilince akla ilk gelen seçim vintage mobilya alımıdır. Ayrıca evinizi kendi stilinize göre dizayn etme konusunda oldukça büyük yardımcıdırlar. Eğer bu nedenler de size vintage mobilya almak için yeterli gelmiyorsa, vintage mobilya alarak nasıl bir çevre dostu olduğunuzu düşünmelisiniz.

Vintage bir mobilya almak aslında sandığımızdan çok daha karışık. Öyle ikinci el mağazalarından gidip beğendiğiniz mobilyayı almaya benzemiyor zaten. O yüzden ismi farklı. Çünkü siz kullanılmış bir mobilya aramıyorsunuz, siz sadece eskilerden kalma olacak ve özellikle de sadece belirli bir alanda üretilmiş olan bir mobilyayı arıyorsunuz. Gerçek bir vintage mobilyayı tanımlamak gerekirse, çok kullanılmamış, en az 30-40 yıllık olan bir mobilya diyelim. 100 veya daha fazla yıllık olan mobilyaları da vintage sanmıyoruz, çünkü aslında onlar ANTİKA.

Bu iki şık insanları vintage mobilya alırken geriyor aslında. Bir vintage mobilyanın iyi olduğunu ve alacağınız fiyata değip değmeyeceğini nasıl anlarsınız? Veya öyle bir parçayı bile nasıl bulabilirsiniz? İşte size vintage mobilya alırken uygulayabileceğiniz 10 ipucu. Tadını çıkartın.

vintage mobilya

1. Sağlam Kaynaklar Bulun ve Sık Sık Ziyaret Edin

Bölgenizde bulunan vintage tarzı mobilyalar satan yerleri tespit etmekle işe başlayın. Daha yeni evlerin kurulduğu bölgelerde yaşıyor iseniz, eski evlerin yoğunlukta olduğu alanlara bakabilirsiniz. Bitpazarları, müzayedeler ve emlak satışları da bu tarz mobilyaları bulmanızda size yardımcı olabilir.

Güzel kaynakları tespit ettikten sonra, oraya her geçişinizde muhakkak bir uğrayın. Satıcılarla veya dükkan sahibi ile arkadaş olmaya çalışın. Böylelikle ihtiyacınız olan bir şeyler geldiği zaman haber almanız çok daha kolay olacaktır.

2. Mobilyanın Hırpalanmamış Olduğuna Dikkat Edin

Yıpranmamış, güzel kullanılmış mobilya hepimizin işine gelir. Hele bir de vintage olduğunu düşünün. Sabırlı olun ve en iyi mobilyayı seçin. Böylelikle hem fiyatına değecek, hem de görünüşüne değecek bir mobilya almış olacaksınız. Genellikle kullanılmış mobilyalar olarak genellikle sandalye, sandık falan gibi ıvır zıvırları düşünüyoruz. Ancak bir defa vintage mobilya dünyasına adım attığınız zaman, fiyat ve görünüş arasındaki ilişkiyi farkettiğiniz anda o dünyadan bir daha çıkmak istemeyeceksiniz.

3. Mobilyanızın Sağlam Materyaller Kullanılarak Oluşturulduğundan Emin Olun

Hepimiz mobilyalarımızı dış görünüşüne bakarak seçeriz. Tamam, dış görünüm önemlidir ancak bir kaç sene sonra çatlayacak bir vintage in bize ne gibi bir faydası olabilir ki? Bu nedenle mobilyanızı iyice test etmeden almayın derim.

4. Az Bilinen Markalara da Bakın

Pekala, bilindik dekorasyon markalarının vintage mobilya modellerini bulmak kulağa hoş ve havalı geliyor olabilir. Ancak diğer markalarda da hem daha ucuz hem de daha iyi görünümlü ve sağlam mobilyalar bulmanız oldukça mümkün. Bu nedenle az bilinen dekorasyon markaları göz ardı etmeyin. Onlara da bir göz atıverin. Ne olur ne olmaz.

5. Pazarlık Yaparken Kusurları Ön Plana Sürün

Diyelim ki tam da istediğiniz tipte bir mobilya buldunuz. Almak istiyorsunuz ancak beklediğinizden daha da pahalı bir fiyat biçildi. Size tavsiyemiz, mobilyanızı önce iyice inceleyin, sonra satış görevlisini yanınıza çağırın. Alacağınız mobilyadaki kusurları tespit ettikten sonra mobilyayı satın almak çok daha kolay olacaktır. Çünkü satıcının size karşı sunacağı hiçbir şey yok. Bütün bulduğunuz defoları ve kusurları yüzlerine vurmaktan çekinmeyin. Unutmayın, iyi mobilya alma savaşı sadece iyi olduğu için değil, fiyatının da iyi olmasıyla alakalıdır.

6. Çiziklerin Sizi Korkutmasına İzin Vermeyin

Hepimiz alacağımız vintage mobilyada çizik gördüğümüz anda alma fikrinden vazgeçme eğilimine gireriz. Ancak gerçek hiç de sandığımız gibi değildir. Mobilyadaki küçük çizikler kolaylıkla kapatılabilir. Bu yüzden sevdiğiniz bir mobilyayı çizik yüzünden almama olayı sizi caydırmasın, izin vermeyin.

7. Uyduğundan Emin Olun

Tamam mobilyayı çok beğendiniz ancak yine de sırf görünüşü güzel diye almak uygunsuz olacaktır. Alacağınız mobilyayı nereye koyacağınızı ve nasıl kullanacağınızı kafanızda netleştirmiş olmalısınız. Önce bir bakın bakalım, ki istediğiniz mobilya alacağınız yere uyuyor mu? Uygunsuz kaçacak birşeyleri kimse istemez. Düşünmeden görünüşüne aldanıp satın alma huyunuzdan vazgeçmelisiniz.

8. Stil İçin Yeniden Kullanım

Mobilyanın kullanım alanları da diğer bütün kurallar gibi oldukça önemli. Eğer eviniz küçükse, ki çoğumuzun genel problemi bu, alacağınız mobilyanın birden çok kullanımı olması ve yeniden değiştirilebilir olması sizin lehinize olacaktır.  Mesela bir adet vintage koltuk aldınız, bunun ilerde örtülerini değiştirmek veya yeniden kaplatmak sizin ev dekorasyonunuza hem farklı bir hava katacak hem de sizi bir daha mobilya alma derdinden kurtaracaktır.

9. Uyumlu Parçalarla Mobilyanızı Tamamlayın

Hepimiz tüm seti alacak kadar para barındırmayız. Eğer paranız sizinle bu tarz bir inatlaşmaya girdiyse, bırakın ne hali varsa görsün. Biraz araştırmayla mobilyanıza uyacak daha uygun fiyatlı mobilyalar bularak kendi setinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Hem daha az masraflı, hem de sizin istediğiniz gibi. Harika,değil mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*